Su Kuyusu

bereket-dernegi-afrika-su-kuyusu

Su hayatın olmazsa olmazı, en hayati ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir insanoğlu için. Yaşadığımız coğrafya ve imkanlarımız bakımından, dünyada bu temel ihtiyaca en kolay ulaşabilen şanslı milletlerden biriyiz.

Peki ya bizim kadar şanslı olmayanlar?

Ne yazık ki her coğrafya bizler kadar şanslı değil, bir yandan halimize şükür ederken bir yandan da susuzluk problemi ile hayatlarını sürdürmeye çalışan kardeşlerimizi göz ardı etmemeliyiz. Teknolojinin, imkanların bu denli geniş olduğu günümüzde bir damla suya muhtaç milyonlarca insanın olması ne kadar acı bir gerçek. Bu insanları yoksullaştıran tek etken ise ne yazık ki coğrafik konumları değil. Yüzlerce yıldır politik sebeplerle sömürülen bu topraklar bilerek ve istenerek yoksullaştırılıyor. Sömürgecilik devri bitse de zulüm ve acı halen devam ediyor.

Susuzluk konusundaki veriler göz korkutuyor.

Bizden uzakta yaşanan bu acıları ise bazen sadece rakamlar halinde okuyoruz. Dünyaca kabul edilen verilere göre;

  • Dünya’da 785 milyon insan içme su sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda.
  • Kirli sulara bağlı hastalıkları sebebiyle çeşitli bölgelerde can kayıpları olmakta.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenizimin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.
bereket-dernegi-afrika

Neden Su Kuyusu Projesi?

İnsan vücudunun üçte ikisini oluşturan su hayatımızı sürdürebilmemiz  için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Dünya nüfusunun 6’da 1’i sağlıklı suya ulaşamıyor. Sağlıksız su kullanımı sebebiyle yılda milyonlarca kişi hayatını kaybediyor. Afrika’da yaşayan insanlar  kullanılabilir nitelikli suya ulaşabilmek için saatlerce yol katetmek zorunda kalıyor; ulaşılan su ise ancak yağmur sularının oluşturmuş olduğu çamurlu su ya da dere ve gölet gibi kirli su kaynakları oluyor. Su temini için ailelerine destek olan çocuklar eğitimlerini aksatmak zorunda kalıyor.

Kuyular Nasıl Açılıyor, Kontrol Ve Tamiratları Nasıl Yapılıyor?

Su kuyuları sondaj yöntemiyle açılıyor ve pompalı tulumba sistemiyle kullanıma açılıyor. Suyun bulunmadığı köyün meydanına açılan su kuyusu ile köydeki herkes kova ve bidonlarıyla evine temiz su taşıyabiliyor. Ayrıca mescid ve medrese yanlarında da su kuyusu açılıyor. Böylece açılan su kuyuları ile ibadete ve eğitime büyük katkı veriliyor. Hoca ve talebelere büyük fayda sağlıyor. Su kuyuları ise belirli periyotlarla düzenli olarak kontrol edilerek uzun süreler hizmette kalması sağlanıyor ve böylece bağışçımızın yapmış olduğu yardımlar heba olmuyor, yerini buluyor. Bu kapsamda takip titizlikle sürdürülüyor. Öte yandan bütün kuyularımızı kayıt altına alıyoruz. Diğer yandan da farklı kurumların daha önce yapmış olduğu fakat bugün çalışmayan kuyuların da yeni bir projeyle tamiratına başlıyoruz. Bereket Derneği olarak kıymetli bağışçılarımızdan aldığımız onların dişlerinden, tırnaklarından biriktirdikleri ve bize bağışladıkları emanetleri kesinlikle en verimli şekilde değerlendirmek zorundayız. Bunun sorumluluğunu hissederek çalışmaya devam ediyoruz.

bereket-dernegi-afrika-su-kuyusu-2

Su Kuyusunun Kullanım Süresi Nedir?

Su kuyularının kullanım ömürlerini açıldığı bölgenin su kaynağı ve iklim değişiklikleri gibi etkenleri etkilemektedir. Günlük 500 kişilik kullanım kapasitesine sahip olan ortalama kuyuların kullanım ömürleri ortalama olaraka 5 ila 10 yıl arasında değişmektedir. 5 yıl içerisinde su rezervi bitmesi sebebiyle  veya su veremeyecek şekilde hasar alan kuyularımız derneğimiz tarafından düzenli olarak kontrol edilerek onarılarak ya da yeniden açılarak hizmete devam ettirilir. Farklı tip su çözümleri bölgelerde daha uzun ömürlü su temini sağlamaktadır. Açılan kuyularımızın 5 yıl boyunca faaliyette kalması Bereket Derneği ekiplerimiz tarafından garanti edilmektedir.

Su Kuyularının Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır?

Su kuyularının açıldıkları bölgelerde bölgeninn nüfus ve coğrafya durumu göz önünde bulundurularak  daha önceden çalışmış olduğumuz kurum yetkilileri veya eğitim kurumlarımızda görevli olan hoca efendiler önderliğinde, en az yılda bir kez olacak şekilde bölge ziyaretleri yaparak su kuyularının kontrolünü gerçekleştiriyoruz. Kontrol edilen kuyularımızda gerekli görülen onarım ve bakım işlemleri BereketDerneği tarafından 5 yıl süreyle ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

RESİMLERLE SU KUYUSU FAALİYETLERİMİZ

SU KUYULARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

AFRİKADA SU SEVİNCİ

Open chat
Powered by