Su Kuyusu

Su Kuyusu

 وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَٓاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّۜ

“…ve her canlı şeyi sudan yarattık  (Enbiyâ 30)

Bereket derneği Afrika ve Asya’da hayırseverlerin destekleri ile yüzlerce su kuyusu açarak kuraklık ve yoksullukla mücadele eden topraklardaki kardeşlerimiz için açtığı yüzlerce su kuyusu ile umut oluyor.Bizler bulunduğumuz coğrafya itibari ile yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin, temiz suya kolaylıkla ulaşılabilen bir konumdayız, fakat dünya üzerindeki herkes bizim kadar şanslı değil.

Birleşmiş Milletler verilerine göre; Dünyada her saat başı 200 çocuk kirli su nedeniyle hayatını kaybediyor.Dünya sağlık örgütü verilerine göre; dünya üzerinde 2 milyara yakın insanın  temiz su kaynaklarına ulaşamadığı tahmin edilmektedir. İklim farklılığı (kuraklık, yağmur azlığı vb.) ve insanlar tarafından yapılan yanlışlar ile birlikte; ekonomik ve siyasi istikrasızlık, altyapı ve üstyapı yetersizliği, coğrafi konum ve şekiller, yatırım eksiklikleri, etnik ve kabile arası çatışmalar gibi nedenlerden dolayı temiz su kaynaklarına ulaşımda sorun yaşanmaktadır.

Afrika kıtasında yaşanan susuzluğa bağlı olarak İçilebilir nitelikli su kaynağına ulaşamadıkları için kirli suyun tüketilmesi kaynaklı “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo, arsenikoz, malnutrisyon, scabies, cyanobacteria,  şistosomiasis ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Su Kuyusu Bağışı

Su yaşamın temeli, hayatın olmazsa olmazıdır. Su kuyusu bağışının fazileti hakkında rivayet edilen hadis-i şerif’te  Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu. Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir. Sizde bir su kuyusu bağışı yaparak veya bir hisse bağışı yaparak bu hayra ortak olabilir, amel defterinize kapanmayacak bir hayır yazdırabilirsiniz.

Su gibi aziz ol !

  • Her gün 800 çocuk temiz suya erişim sorunu yaşadığı için ölüyor.
  • Dünya’da 80 ülkede su sorunu yaşanıyor
  • 850 milyon insan içme suyu hizmetine erişemiyor.
  • 2 milyardan fazla insan temiz suya ulaşamıyor.
  • 4 milyar insan, yılda en az 30 gün su sıkıntısı yaşıyor.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenizimin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.

Su Kuyusu Bağışının Önemi

Su kuyusu bağışının önemi; Kenya’da kuraklık ve susuzlukla mücadele etmek zorunda kalan Zeynep için daha bir önem ifade ediyor. Zeynep kendisi ve ailesinin su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için eğitimini yarıda bırakmış ve su temin edebilmek için her gün kilometrelerce yürümek zorunda.

Zeynep’in yolculuğu her sabah yeniden başlıyor. Boyu kadar bidonları sırtına bağlayarak Afrika sıcağında  kilometrelerce yol yürüyerek 5-6 saatlik bir sürenin sonunda evine su getirebiliyor. Saatler süren bu yorucu çabanın ardından evine ancak kirli ve hastalıklara sebep olan bir bidon su getirebiliyor.

Zeynep, bu tehlikeli ve zor yolculuğu yaşayan kızlarımızdan sadece biri. Afrika ve Asya’da sudan mahrum bölgelerde insanlar kirli dahi olsada evlerine su getirebilmek için saatlerce yürümek zorunda kalıyorlar. Her yıl kirli suyun tüketilmesi kaynaklı “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Afrika su kuyusu

Bulunduğu coğrafya itibari ile yoksulluk kuraklık ve susuzlukla mücadele eden Afrika kıtasında susuzluk hayatı olumsuz olarak etkiliyor, insanlar temiz ve kullanılabilir su temin edebilmek için 6-8 km yol yürümek zorunda kalıyor ve okul çağındaki çocuklar ailelerinin su ihtiyacını tedarik edebilmek için eğitimlerini yarıda bırakarak su tedarik etmek, ağır su bidonları ile kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyorlar. Sizde Afrika su kuyusu bağışı ile bu hayra ortak olarak amel defterinize kapanmayacak bir sevap yazdıra bilirisiniz.

Afrika’da su kuyusu açtırmak

Amellerin en faziletlileri arasında su dağıtmak hem dinimizce hem de öref ve adetlerimizce güzel görülmektedir. Kültürümüzde su verilen kişi teşekkür ederken “su gibi aziz ol” demektedir. Bu hususta su ikram etmek ve su kuyusunun fazileti hakkından Peygamber Efendimiz (S.A.V); “Hangi Müslüman susamış bir Müslümana su verirse, Allah da ona içerisinde güzel kokuları olan cennet içeceği içirir.” buyuruyorYine; su kuyusu açtırmak, çeşme yaptırmak mümin kişiye öldükten sonra da sevap kazandırmaya devam edeceğini buyurmuştur. (Hadis-i Şerif) Afrika’da Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverlerimiz Bereket derneği aracılığı ile Asya ve Afrika’da su kuyusu açtırabilir, açılan su kuyusuna diledikleri ismi verebilirler. Kuyuya ait konum açılış ve inşaat aşamaları video ve fotoğraf olarak iletilmektedir. Afrika’da su kuyusu açtırmak, hem amel defterinize kapanmayacak bir hayır olarak geçerken orada zorluklar altında yaşayan kardeşlerimizin sıkıntısını gidererek hayır dualarını almış olacaksınız.

AFRİKA’DA SU SEVİNCİ

AFRİKA SU KUYUSU