Ramazan

Ramazan Bağışı

Bereket derneği Ramazan 2023 organizasyonu kapsamında “Ramazanda Paylaşmak Berekettir” sloganıyla başta yurdumuz olmak üzere 3 kıta 21 ülkede ihtiyaç sahibi aile, yoksul yetim ve ilim talebelerine ulaşıyoruz. Ramazan bağışı faaliyetleri kapsamında bir gönle dokunmak, bir hanede tebessüm vesilesi olabilmek duası ve gayreti ile yurtiçi ve yurtdışında kardeşlerimize emanetlerinizi ulaştırıyoruz. Siz de aşağıdaki ramazan yardımı kampanyalarından birine katkıda bulunarak ramazanın bereketine ortak olabilirsiniz, unutmayın ! “Ramazanda Paylaşmak Berekettir”

Ramazanda Neler Yapıyoruz?

Sizlerin destek ve duaları ile faaliyetlerini sürdüren Bereket derneği olarak, bu Ramazanda 3 kıta 21 ülkede iftar sofraları, kumanya, fitre, fidye, zekat ve bayramlık emanetlerinizi gerçek ihtiyaç sahipleri ile ilim talebelerine ulaşıyoruz.

İftar Bağışı

Ramazan oruç ayı olması ve içerisinde barındırdığı sonsuz rahmetler sebebiyle bulunmaz bir ganimet mevsimidir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” buyurmuşlardır. Ramazan ayı kardeşlik ve paylaşma mevsimi olması hasebi ile yurtiçi ve yurtdışında iftar organizasyonları düzenliyoruz. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde: “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.” buyurmuşlardır. 2023 iftar bağışı bedeli 50 TL’dir. Bir iftar sofrası bedeli 500 TL’dir.

Kumanya Bağışı

Ramazan ayı ile birlikte başlayan kumanya bağılı kampanyası ile yüzler gülüyor, gönüller paylaşmanın bereketini tadıyor, Bereket derneği olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ve ilim talebelerine ulaştırmak üzere kumanya kolileri hazırlıyor ve bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kumanya paketimizde; yağ, un, şeker, makarna, pirinç, bulgur, çay ve kahvaltılık gibi temel gıda maddeleri bulunmaktadır. Bir kumanya bedeli 500 TL’dir. Kumanyalar sadece yurtiçinde dağıtılmaktadır.

Fitre Bağışı

Türkçede fitre şeklinde söylenen fıtır sadakası, nisab miktarı malı olan Müslümanların bayram namazına kadar vermeleri vacib olan sadaka türüdür. Fitre miktarı bir kişinin bir günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak miktarda olması gerekmektedir. Diyanet işler, başkanlığı tarafından belirlenen 2023 yılı fitre bedeli 70 TL’dir.  Bu en asgari tutar olmakla birlikte kişinin günlük harcaması ve gelir durumuna göre kendi harcamasına göre bu tutarı ayarlaması daha faziletlidir. Bereket derneği olarak fitre bağışlarını ihtiyaç sahibi aile yoksullar ve ilim talebelerine ulaştırıyoruz.

Oruç Fidyesi Bağışı

Oruç fidyesi yaşlılık hastalık ve sağlık durumları gibi herhangi bir özür nedeni ile oruç tutmaya takati olmamamsı nedeni ile  tutulamayan orucun yerine ödemesi gereken sadakadır. Allah-u Teala Bakara Suresi, 183 ve 184. Ayette mealen şöyle buyurur; “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. Bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir. Ama orucu tutmanız –bilirseniz– sizin için daha hayırlıdır.” Buyurmaktadır.  Oruç fidyesi 2023 bedeli 70TL’dir. Bereket derneği fidye bağışlarınızı ihtiyaç sahibi aile yoksul ve ilim talebelerine ulaştırıyoruz.

 

Zekat Bağışı

Zekat sözlükte; artma, çoğalma, bereket ve temizlik anlamları taşır. Sahip olunan mallardan belli bir bölümünün, Kur’ân-ı Kerim’de açıkça emredilen sınıflardan birine veya birkaçına Allah rızası için verilmesidir. Zekat; Rabbimizin biz müminlere emri, müminin mümin kardeşi üzerinde hakkı, malımızın manevi sigorta ve bereket vesilesi kardeşlik ve yardımlaşma kültürümüzün temelidir. Zekat maddi bir ibadet olmakla birlikte yoksulun imkan sahibi olan kardeşi üzerinde bir hakkıdır.Peygamber efendimiz (s.a.v) “Allah, zekâtı ancak mallarınızın kalan kısmını temizlemek için farz kıldı…” (Ebû Dâvûd, Zekât, 32) buyurmuşlardır. Bereket derneği zekat bağışlarınızı ihtiyaç sahibi aile yoksul ve ilim talebelerine ulaştırıyoruz.

Bayramlık Bağışı

Bayramlar sevinç ve mutluluğun kardeşlik ve birlikteliğin en yoğun olarak yaşandığı, Müslümanların neşe ve sevinç dolduğu zamanlardır, çocuklar da gülsün bayram bereket olsun diye bereket derneği olarak her sene yapmış olduğumuz gibi bayramlık kıyafet bağışlarınızı yurtiçindeki ihtiyaç sahibi ilim talebelerine ulaştırıyor, siz de bir bayramlık hediye ederek ihtiyaç sahibi ilim talebelerinin ihtiyacını giderebilir bir gönüle dokunabilirisniz 2023 yılı içi bir bayramlık bedeli 750 TL’dir.