> tr Türkçe
X
ar العربيةnl Nederlandsen Englishfr Françaisde Deutschit Italianofa فارسیpt Portuguêsru Русскийes Españoltr Türkçe

Su Kuyusu

Su hayatın olmazsa olmazı, en hayati ihtiyaçlarımızdan bir tanesidir insanoğlu için. Yaşadığımız coğrafya ve imkanlarımız bakımından, dünyada bu temel ihtiyaca en kolay ulaşabilen şanslı milletlerden biriyiz.

Peki ya bizim kadar şanslı olmayanlar?

Ne yazık ki her coğrafya bizler kadar şanslı değil, bir yandan halimize şükür ederken bir yandan da susuzluk problemi ile hayatlarını sürdürmeye çalışan kardeşlerimizi göz ardı etmemeliyiz. Teknolojinin, imkanların bu denli geniş olduğu günümüzde bir damla suya muhtaç milyonlarca insanın olması ne kadar acı bir gerçek. Bu insanları yoksullaştıran tek etken ise ne yazık ki coğrafik konumları değil. Yüzlerce yıldır politik sebeplerle sömürülen bu topraklar bilerek ve istenerek yoksullaştırılıyor. Sömürgecilik devri bitse de zulüm ve acı halen devam ediyor.

Susuzluk konusundaki veriler göz korkutuyor.

Bizden uzakta yaşanan bu acıları ise bazen sadece rakamlar halinde okuyoruz. Dünyaca kabul edilen verilere göre;

  • Dünya’da 785 milyon insan içme su sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda.
  • Kirli sulara bağlı hastalıkları sebebiyle çeşitli bölgelerde can kayıpları olmakta.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.
  • 2025 yılında gezegenizimin nüfusunun yaklaşık yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşamak zorunda kalması bekleniyor.
bereket-dernegi-afrika

Neden Su Kuyusu Projesi?

İnsan vücudunun üçte ikisini oluşturan su hayatımızı sürdürebilmemiz için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Dünya nüfusunun 6’da 1’i sağlıklı suya ulaşamıyor. Sağlıksız su kullanımı sebebiyle yılda milyonlarca kişi hayatını kaybediyor. Afrika’da yaşayan insanlar kullanılabilir nitelikli suya ulaşabilmek için saatlerce yol katetmek zorunda kalıyor; ulaşılan su ise ancak yağmur sularının oluşturmuş olduğu çamurlu su ya da dere ve gölet gibi kirli su kaynakları oluyor. Su temini için ailelerine destek olan çocuklar eğitimlerini aksatmak zorunda kalıyor.

Kuyular Nasıl Açılıyor, Kontrol Ve Tamiratları Nasıl Yapılıyor?

Su kuyuları sondaj yöntemiyle açılıyor ve pompalı tulumba sistemiyle kullanıma açılıyor. Suyun bulunmadığı köyün meydanına açılan su kuyusu ile köydeki herkes kova ve bidonlarıyla evine temiz su taşıyabiliyor. Ayrıca mescid ve medrese yanlarında da su kuyusu açılıyor. Böylece açılan su kuyuları ile ibadete ve eğitime büyük katkı veriliyor. Hoca ve talebelere büyük fayda sağlıyor. Su kuyuları ise belirli periyotlarla düzenli olarak kontrol edilerek uzun süreler hizmette kalması sağlanıyor ve böylece bağışçımızın yapmış olduğu yardımlar heba olmuyor, yerini buluyor. Bu kapsamda takip titizlikle sürdürülüyor. Öte yandan bütün kuyularımızı kayıt altına alıyoruz. Diğer yandan da farklı kurumların daha önce yapmış olduğu fakat bugün çalışmayan kuyuların da yeni bir projeyle tamiratına başlıyoruz. Bereket Derneği olarak kıymetli bağışçılarımızdan aldığımız onların dişlerinden, tırnaklarından biriktirdikleri ve bize bağışladıkları emanetleri kesinlikle en verimli şekilde değerlendirmek zorundayız. Bunun sorumluluğunu hissederek çalışmaya devam ediyoruz.

Su Kuyusunun Kullanım Süresi Nedir?

Su kuyularının kullanım ömürlerini açıldığı bölgenin su kaynağı ve iklim değişiklikleri gibi etkenleri etkilemektedir. Günlük 500 kişilik kullanım kapasitesine sahip olan ortalama kuyuların kullanım ömürleri ortalama olaraka 5 ila 10 yıl arasında değişmektedir. 5 yıl içerisinde su rezervi bitmesi sebebiyle veya su veremeyecek şekilde hasar alan kuyularımız derneğimiz tarafından düzenli olarak kontrol edilerek onarılarak ya da yeniden açılarak hizmete devam ettirilir. Farklı tip su çözümleri bölgelerde daha uzun ömürlü su temini sağlamaktadır. Açılan kuyularımızın 5 yıl boyunca faaliyette kalması Bereket Derneği ekiplerimiz tarafından garanti edilmektedir.

Su Kuyularının Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır?

Su kuyularının açıldıkları bölgelerde bölgenin nüfus ve coğrafya durumu göz önünde bulundurularak daha önceden çalışmış olduğumuz kurum yetkilileri veya eğitim kurumlarımızda görevli olan hoca efendiler önderliğinde, en az yılda bir kez olacak şekilde bölge ziyaretleri yaparak su kuyularının kontrol ve tüm bakım işlemleri Bereket Derneği tarafından 5 yıl süreyle ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

SU KUYULARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak.

Bereket Derneği olarak Afrika kıtasında su sıkıntısı problemi yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.

Bereket Derneği olarak Afrika kıtasında su kuyusu açmaktayız.

Bereket Derneği bağışçılarının desteğiyle bugüne kadar Afrika ve Asya’da 5 su kuyusu açarak binlerce insanın yüzünde tebessüm, dilinde dua, yaşamında ferahlığa vesile olmuştur.

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 3 ay sürmektedir. Bölge ve o bölgeden yaşanabilecek sıkıntılara göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Bağışlarınızla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır. Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir. Yapılan denetimler sonucu üç yılı aşmış olan su kuyularında tespit edilen arızalar için tamirat projeleri yapılır.

Afrika’da açtığımız su kuyuları derinliği, coğrafi koşulları, hizmet vereceği nüfusa göre büyük-küçüklük seçenekleri sebebiyle farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda su kuyuları 15.000 TL’ye açılmaktadır.

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde bununla ilgili hazırlanmış olan bir adet su kuyusu fotoğrafının bulunduğu fotoğrafın plaketi ve yapımından açılışına kadar olan sürecin çekimlerinin bulunduğu usb bellek tarafınıza teslim edilmektedir.

Evet bulunabilirsiniz. Dilediğiniz miktarda bağış yaparak su kuyusu projelerine destek verebilirsiniz. Bağışlarınız ortak bağışlı su kuyularında kullanılır.

Evet açtığınız su kuyusuna dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Asya ve Afrika llarak bölge seçimi yapılabilirsiniz fakat ülke seçimini ihtiyaç doğrultusunda Bereket Derneği yapmaktadır.

Evet sitemiz üzerinden kredi kartı ile 128bt ssl sertifikamız ile güvenli bağış yapabilirsiniz.

SU KUYUSU FAALİYETLERİMİZ

AFRİKADA SU SEVİNCİ