> tr Türkçe
X
ar العربيةnl Nederlandsen Englishfr Françaisde Deutschit Italianofa فارسیpt Portuguêsru Русскийes Españoltr Türkçe

Kurban

Kurban bağışınız Afrika’ya Bereket olsun.

Rabbimize sadakatimizin simgesi, Hz. İbrahim’in fedakarlığının hatırası Kurban Bayramı hayırlara ve iyiliğe vesile olmak için bizlere sunulan eşsiz bir fırsattır. Kurban ile Cenab-ı Hakk’a şükran ve minnetlerimizi sunacağız, bu vesileyle mazlumların yüzlerini güldüreceğiz. Paylaşmanın ve kardeşliğin kıymetini bir kez daha pekiştireceğiz.

“Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

 

Kurban bağışımı nasıl yapabilirim?

Kurban bağışınızı genel merkezimizi bizzat ziyaret ederek, banka hesap numaralarımıza HAVALE/EFT yaparak ya da online bağış sistemimizi kullanarak web sitemiz üzerinden iletebilirsiniz. Arzu eden hayırseverlerimiz bağışlarını 0536 067 33 84 numaralı telefonumuz aracılığıyla iletebilirler.

  • Yurt içi kurban bağışı bedeli: 1.500 TL’dir.
  • Yurt dışı kurban bağışı bedeli: 650 TL’dir.

Kurbanlarınız nasıl kesiliyor?

Öncelikle bayram hazırlıkları sırasında kurban vasfı taşıyan hayvanlar ekibimiz tarafından özenle seçilir. Bağışınızla birlikte vekaleteniz alınıp, kaydınız oluşturulur. Kurban kesildiğinde sizlere SMS ile bilgilendirme yapılır. Kurbanlarınız Afrika’da yoksullukla mücadele eden ülkelerde bölge şartlarına göre paylara ayrılıp ilim talebelerine, yoksullara, kimsesizlere ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Kurbanlarınız kesim ve dağıtım videoları işlemler tamamlandıktan sonra sizinle paylaşılır.

Derneğimiz sadece kurban bayramında değil bir adağınız gerçekleştiğinde, Rabb’e şükrünüzü sunmak istediğinizde, yeni doğan evladınız için akika kurbanı kesmek istediğinizde vekaletinizi kabul eder.

Yurt dışı Kurban Organizasyonu

Kurban organizasyonlarımız ile 3 kıta 20 ülkede umuda vesile olmayı gaye edindik. Dünyada çeşitli sıkıntılarla boğuşan birçok mazlum coğrafya bulunmakta, buralara da umudu taşımak elbetteki bizim vazifemizdir. Açlık, susuzluk, yetersiz beslenme, salgın hastalıklar, savaşlar, doğal afetler her yıl milyonlarca insanın hayatını tehlikeye sokuyor. Açlık ve yetersiz beslenme problemleri en çok da çocukları etkiliyor. Dünyamızda 800 milyonu aşkın insanın açlık sorunu ile karşı karşıya olduğu biliniyor. Gelişmekte olan ülkelerde doğan her 6 bebekten biri yetersiz beslenme sebebiyle hayata gözlerini yumuyor.

KURBAN DAĞITIM FALİYETLERİMİZ

2021 Yurt dışı Kurban Organizasyonu

Allah (C.C.) dünyadaki her bir nimeti tüm insanlık için yaratmışken, kimileri israfta kimileri bir lokma ekmeğin yoksunluğunda boğuluyor. İmkanların ve nimetlerin bu kadar ulaşılabilir olduğu, bir elden tutup bir yüze tebessüm olmanın be denli kolay ve bu denli geniş olduğu çağımızda yoksulluk, açlık vb. problemlerin tek nedeni insanoğlunun bencilliğidir. Bu yoksayışa nispeten, bizler paylaşmanın kıymetini bilmenin gayretindeyiz. Uzak, yakın ayırt etmeksizin iyiliğe niyet etmiş kalplerle hayır yollarına koyuluyoruz. Bu Kurban Bayramı’nda da kardeşliğin bilincindeki hayırseverlerimizin destekleri ile Asya ve Afrika’nın mazlum coğrafyalarına “Bu Bayram Afrika’ya Bereket Olsun” sloganıyla ulaştıracağız.

AFRİKA KURBAN DAĞITIM FALİYETLERİMİZ

Yurt içi Kurban Organizasyonu

Bereket Derneği olarak hayırseverlerimizin kurban vazifeleri için bizlere emanet ettikleri vekaletleri ile kurban kesimlerimizi tamamlıyoruz. “Kurbanınız Afrika’ya Bereket Olsun” diyerek çıktığımız bu yolda ülkemizde kesimi tamamlanan kurbanları tahsillerine devam eden ilim talebelerimizin sofralarında değerlendiriyor, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Kesimi yapılacak kurbanlıklar derneğimizin kıymetli hocaları tarafından özenle seçiliyor. Bayram günlerinde tamamlanan kesimin akabinde bağışçıya öncelikle SMS ile bilgilendirme yapıyor, ardından kurbanlarının kesimlerinin videolarını iletiyoruz. Arzu eden bağışçılarımız kesimlere eşlik edebiliyorlar.

HAYIRSEVERLERİMİZE YOLLADIĞIMIZ VİDEOLAR

KURBAN İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bereket Derneği’nin çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. Bereket Derneği’nin dağıtım programında ilk sırada medreseler, mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

Evet kesilen kurbanların vekaletinin verilmesi, kesimi ve dağıtımı gerçekleştirilirken tüm zorlu coğrafi koşullara rağmen video kayıtları alınıp en kısa sürede bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

Evet. www.bereket.org.tr/kurban adresinden bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2020 yılı Bereket Derneği adak akika şükür kurbanı bağış bedeli yurtdışı 650 TL ve yurtiçi 1500 TL’dir.

Kurban kestirmek isteyen mükellefler kurbanlarının kesilmesi ve etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için belirlenmiş olan kurban bedelini Bereket Derneği’ne ulaştırırlar. Her şeyde olduğu gibi vekalette de aslolan kişinin niyet ve iradesidir. Kurbanını kestirmek üzere Bereket Derneği’ne başvuran bağışçı, bu niyet ve iradeyi ortaya koymuş oluyor. Ayrıca sözlü olarak ifade edilmesi şart değildir. Çünkü fiil ve uygulama da bir irade beyanıdır. Ancak iletişim bilgisini iletmiş olan bağışçılarımız aranıp sözlü olarak da vekaletleri alınmaktadır.

Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler, ayrıca eğitim çalışmalarının yürütüldüğü okul ve medreseler öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

Hayırseverler kurbanlarını Bereket Derneği’nin belirlemiş olduğu ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler. Fakat kesim bölgelerini belirlemeyi Bereket Derneği yetkililerine bırakmaları, belli bölgelerdeki yoğunlaşmayı önleme adına daha uygun olmaktadır.